Modułowe Data Center

Oferujemy kompleksowe wdrożenie serwerowni modułowych, idealnych dla firm potrzebujących szybko przestrzeni dla swojego sprzętu IT.

Modułowe centrum danych - elastyczne i skalowalne rozwiązania

Rozwiązanie serwerowni oparte na modułowym kontenerze pojawiło się na rynku już jakiś czas temu, jednak w Polsce stosuje się je stosunkowo rzadko. W ostatnich latach jednak oferta kontenerowych serwerowni zyskuje coraz większe zainteresowanie firm, szczególnie tych, które potrzebują szybko wdrożyć procedury związane z odtwarzaniem po awarii centrum danych lub rozszerzyć istniejącą przestrzeń serwerową, nie mając możliwości rozbudowy w istniejących budynkach.

Głównymi powodami zakupu gotowych modułowych serwerowni opartych na kontenerze jest zapewnienie szybkości dostawy oraz elastyczność w doborze rozwiązań jak również skalowalność. Przekłada się to na szybszą realizację tego typu projektów jak również podniesienie bezpieczeństwa w krótkim czasie. 

Jednym z kluczowych elementów, które można zrealizować w ramach jednego modułu, jest efektywne odprowadzanie ciepła z instalacji szaf rackowych. Obecnie możemy przeprowadzić instalację, w której 11 szaf rack 19 jest w stanie odprowadzać ciepło o wartości od 5 do 15 kW. Zapewniamy odpowiednie dostawy energii zarówno z zewnątrz, jak i z instalacji zasilania gwarantowanego (UPS i generatora).

Kolejnym istotnym etapem jest montaż poszczególnych komponentów na styku instalacji zewnętrznych i wewnętrznych. Przy tworzeniu rozwiązania projektujemy serwerownię z uwzględnieniem aktualnych potrzeb i przyszłej rozbudowy, dostosowując się do indywidualnych wymagań klienta. Każda instalacja obejmuje starannie dobraną infrastrukturę modułowej serwerowni.

Moduły są wykonane indywidualnie, zgodnie z technicznymi uzgodnieniami z klientem. Materiały użyte do produkcji kontenera są dobrane pod względem odporności ogniowej (EI60, EI90, EI120), obciążenia statycznego całego kontenera oraz zabezpieczeń (np. przeciwpożarowych, bezpieczeństwa fizycznego itp.). Kontener jest także zaprojektowany w taki sposób, aby zapobiegać przenikaniu ciepła z zewnątrz, a jego powierzchnia jest pokryta farbami rozpraszającymi promienie słoneczne i UV.

Proces przygotowania serwerowni w modułowym kontenerze trwa około 12 tygodni od finalizacji wszystkich technicznych i projektowych założeń. Następnie wersja produkcyjna kontenera jest transportowana na miejsce klienta, gdzie zostaje ostatecznie zmontowana i uruchomiona klimatyzacja, zasilanie gwarantowane oraz system P/POZ. Ostatni etap instalacji odbywa się na miejscu. Ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas transportu wyposażenia. W niektórych przypadkach realizowaliśmy dostawę kontenera z pełnym wyposażeniem na miejsce klienta, pozostawiając miejsce jedynie dla urządzeń zewnętrznych, które są instalowane na końcu, po uruchomieniu.

Często pojawia się pytanie dotyczące przygotowania miejsca i powierzchni pod instalację naszej modułowej serwerownii. Odpowiedź jest różna ponieważ rozwiązanie jest na tyle elastyczne, że nawet jeśli mamy parking wyłożony kostką betonową przygotowany zgodnie z zasadami, jest to wystarczająca podbudowa, która nie ulegnie deformacji. Oczywiście istnieje również możliwość wykonania oddzielnego fundamentu betonowego, płyty fundamentowej lub wykończenia asfaltowego – to kwestia, która zostaje uzgodniona z klientem i uwzględnia m.in. aspekty estetyczne. W zachodniej Europie rozwiązania kontenerowe są standardem dla mobilnych i tymczasowych rozwiązań, stosowanych dosłownie wszędzie.

Postaw swoje Data Center tam, gdzie tego potrzebujesz

Dla kogo są rozwiązania
modułowej serwerowni?

Serwerownia modułowa jest optymalnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują większej przestrzeni serwerowej, a jednocześnie nie mają możliwości rozbudowy istniejących budynków lub miejsc. Jest to szczególnie korzystne dla lokalizacji, które mają problemy z ograniczonym dostępem do energii, infrastruktury telekomunikacyjnej lub nie mogą zrealizować niezbędnych instalacji technicznych, na przykład zewnętrznej klimatyzacji na dachu budynku. Serwerownie kontenerowe są również rozsądnym rozwiązaniem dla firm, które muszą przeprowadzić prace remontowe lub tymczasowo zmienić lokalizację.

Modułowe centra danych są również najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które pilnie muszą wdrożyć procedury związane, na przykład, z Disaster Recovery Data Center.

Idea modułowych serwerowni polega na dostarczaniu infrastruktury w krótkim czasie i przy mniejszych kosztach w porównaniu do budowy nowych budynków lub rozbudowy istniejących pomieszczeń serwerowni.

Zalety rozwiązań kontenerowych:

możliwość szybkiej budowy i aranżacji oraz rozbudowy w trakcie pracującej już infrastruktury

projektowanie serwerowni kontenerowej odbywa się w znacznie krótszym czasie niż projektowanie tradycyjnego budynku.

dowolna i nieograniczona możliwość aranżacji zarówno w długości jak i szerokości

bardzo duża elastyczność rozwiązań kontenerowych

dowolność aranżacji czy też kolorystyki zewnętrznej serwerowni

podłoże pod serwerownię kontenerową może być przygotowane w postaci płyty fundamentowej. Można też wykorzystać istniejący parking.

Nie przystosowujemy kontenerów morskich do potrzeb instalacji układów IT i innej infrastruktury serwerowni.

Wykonujemy kontenery specjalnie na zamówienie Klienta, ale w oparciu o technologię przygotowywaną konstrukcyjnie – specjalnie na potrzeby zlokalizowania sprzętu IT oraz w porozumieniu z Klientem, który uczestniczy w fazie projektowej.

Nad metodologią i stworzeniem najodpowiedniejszego modelu kontenera pracowaliśmy blisko 10 miesięcy. Stworzyliśmy rozwiązanie przy współpracy z przedstawicielami branż w zakresie konstrukcji, instlacji p. pożarowej oraz sanitarnej. Branża energetyczna rownież potwierdziła poprawność założeń i rozwiązań technologicznych zastosowanych w rozwiązaniu i budowie kontenera.

Co otrzymujesz w ramach inwestycji modułowej?

Jak planujemy moduł?

Mamy opracowanych kilkanaście wersji modułowej serwerowni w zależności od potrzeb i wykonywanych instalacji, dopracowanie szczegółów konfiguracji właściwie wykonujemy na bieżąco wspólnie z Klientem.

 

Każda zmiana implikująca w systemy bezpieczeństwa czy też nośność kontenera/podłogi/dachu uzgadniania jest bezpośrednio z naszym konstruktorem bądź specjalistami w zakresie bezpieczeństwa fizycznego oraz inspektorami d/s bezpieczeństwa pożarowego.

 

Na podstawie uzgodnień prezentowany jest model 2D lub 3D gdzie Klient ma możliwość określenia czy zastosowane rozwiązania spełniają oczekiwania. Jeśli pojawiają się zmiany odpowiednio je wprowadzamy aby wykonać model docelowy i uzyskać akceptację Klienta.

 

Takie planowanie wymaga wspólnej inwencji co do jakości proponowanych produktów ale też celowości zastosowania modelu kontenera przez Klienta.

 

Każdorazowe zmiany bądź rekomendacje ustalamy z Klientem z kilku względów – dla nas najważniejsze są możliwości zachowania potrzeby Klienta ale również zachowanie standardów bezpieczeństwa czy też technologicznego wymogu wynikającego z danej instalacji.

Zleć nam budowę mobilnego Data Center

Prefabrykacja

Po uzgodnieniach na etapie projektowym i zaakceptowaniu proponowanych rozwiązań przez klienta, rozpoczynamy modelowanie i prefabrykację kontenerowej serwerowni. Czas prefabrykacji wynosi od 8 do maksymalnie 12 tygodni, aby móc dostarczyć gotowy kontener na miejsce przeznaczenia. Każdy kontener jest odpowiednio przygotowany do transportu, aby uniknąć uszkodzeń w trakcie relokacji. Warto jednak zaznaczyć, że prefabrykacja nie obejmuje instalacji pełnych systemów, takich jak klimatyzacja, UPS-y, baterie, itp. Ze względów bezpieczeństwa związanych z transportem i potencjalnymi wypadkami drogowymi, sprzęt IT oraz pozostała infrastruktura, takie jak UPS-y, systemy gaśnicze, szafy klimatyzacyjne, instalacje zewnętrzne, są transportowane oddzielnie na miejsce przeznaczenia.

Po dotarciu na miejsce, niezależnie od wielkości kontenera, prace związane z uruchomieniem trwają od 3 do 6 dni, aby finalnie uruchomić serwerownię kontenerową. W niektórych przypadkach instalacja może potrwać nieco dłużej, na przykład z powodu wymogów firm ubezpieczeniowych, które muszą zaakceptować ostateczne usytuowanie systemów lub być obecne podczas instalacji. Czasami na miejscu okazuje się, że klient chce wprowadzić zmiany, które wymagają projektowych modyfikacji, w różnych branżach.

Dla nas czas prefabrykacji oznacza możliwość spokojnego przygotowania infrastruktury zewnętrznej, takiej jak doprowadzenie kabli energetycznych, telekomunikacyjnych i innych instalacji do kontenera. Dlatego fizyczny czas instalacji jest skracany do minimum.

Ta strona używa plików cookies zgodnie z naszą polityką prywatności.